Wycieczka do Centralnej Sortowni DPD w Strykowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Wojdyła
wtorek, 14 kwietnia 2015 07:56

Jedną z nagród za zajecie 1 miejsca w ogólnopolskim konkursie „ Wykołuj optymalne rozwiązanie” zorganizowanym przez firmę DPD Polska, była wycieczka do Centralnej Sortowni w Strykowie. Dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Maj, 26 marca br. w grupie 9 osobowej wybraliśmy się na szkolenie.

Centralna Sortowania została otworzona w 2012 roku w Strykowie, gdyż jest to strategiczny punkt pod względem lokalizacji. Mieści się na 9ha, w tym magazyn o powierzchni 2.5 tys m^2. Wyposażony w 44 stanowiska rozła-dunkowe i 76 załadunkowych. Jest to bardzo duży obiekt logistyczny jak na standardy polskie. Dodatkowym atutem, a tak naprawdę sercem centralnej sortowni są 2 sortery główne o wydajności 17,5 tys. paczek na godzinę oraz sorter dla małych paczek i kopert o wydajności 8 tys. paczek na godzinę.

Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy przywitani przez Pana Michała oraz Panią Małgorzatę, z którą mieliśmy stały kontakt w trakcie realizacji case study. Po krótkim poczęstunku p. Małgorzata opowiedziała nam  o historii firmy, obszarze działania oraz o innych ciekawostkach związanych z DPD, np. o zmianie logo, nowych technologiach, które planują wdrożyć w najbliższym czasie. Następnie p. Michał przeszedł do bardziej interesującej nas części czyli opowieści o wszystkim co związane jest z Centralną Sortownią oraz przesyłką paczek. Po wstępie teoretycznym zostaliśmy oprowadzeniu po całym budynku. Była to najfajniejsza część wyjazdu. Odwiedziliśmy m.in. dział planowania, dyspozytornie oraz halę z sortowniami. Mogliśmy zobaczyć wszystko co nas interesowało, a Pan Michał chętnie służył  swoją wiedzą odpowiadając na wszystkie nasze pytania. Widzieliśmy pracę sorteru czyli  poruszające się paczki po taśmie, skanowanie kodu i przydzielenie do odpowiedniego punktu załadunku. Cały proces sortowania paczek i skierowania jej do odpowiedniej bramki odbywa się w sposób całkowicie automatyczny. Jest to możliwe dzięki kamerom oraz czujnikom, które z kodów kreskowych odczytują potrzebną informację, następnie przesyła do systemu, który kieruje ją do  odpowiedniego miejsca załadunku.  Paczki sortowane są przez całą noc, aby w standardzie next buissnes day trafiły do klienta.  Na zakończenie dostaliśmy od p. Michał cenną radę aby w życiu obrać sobie CEL  i trwale dążyć do niego. Oparł to swoim przykładem, gdzie  przygodę z firmą zaczął na stanowisku magazyniera, a obecnie jest Kierownikiem Centralnej Sortowni.  Dzięki szkoleniu, dowiedzieliśmy się jak wyglądają wszystkie prace w Centralnej Sortowni.

Poprawiony: czwartek, 16 kwietnia 2015 21:55