Zabrze 27-28.XI.2008 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ola Simsak
poniedziałek, 01 grudnia 2008 00:00

Logistyka - gorący biznes w trudnym czasie

Dwudniowa konferencja w Zabrzu odbywała się pod dwoma hasłami: „ Nowoczesne metody transportowe i magazynowe – zagrożenia i korzyści” oraz „Logistyka w czasie zagrożeń”. Z wielu prezentacji, które miały miejsce, dwie szczególnie wzbudziły zainteresowanie uczestników.

W panelu pierwszym był to referat dwojga studentów Akademii Morskiej w Szczecinie (ze znanego i lubianego za prawdziwie profesjonalne podejście do spraw transportu i logistyki Koła Naukowego KNLIT) nt. „E-chartering, jako innowacja na rynku usług morskich”. Temat ten jest o tyle ciekawszy, że nam, studentom z Krakowa dalekie są zagadnienia związane z transportem morskim. E-chartering jest systemem umożliwiającym wyszukiwanie informacji w sieci, automatyczny wybór optymalnych rozwiązań transportowych i zlecenia wykonania przewozu za pomocą sieci bazującej na technologii Multi-Agent System. Skomplikowane działanie wymagające rozwiązywania złożonych problemów i kwestie projektowania sieci bez wątpienia jest warte bliższego poznania, jako system, w którym w przyszłości pewnie przyjdzie nam funkcjonować.

Drugim ze wspomnianych wystąpień będzie prezentacja jednego z komendantów Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu: „Logistyczne aspekty akcji ochrony meczu piłkarskiego”. Omówione zostały działania podejmowane na meczach drużyn, których kibice znani są (nawet nam - czwórce mało-zaangażowanych w świat piłkarski, łagodnych i pilnych studentek), jako problematyczni. Ustawowy obowiązek eskortowania i zabezpieczenia kibiców na imprezie masowej, jaką jest mecz ukochanej drużyny to nie lada wyzwanie! Zapewnienie odpowiedniej ilości funkcjonariuszy i samochodów, odpowiednie skoordynowanie działań, współpraca ze Strażą Miejską, pogotowiem ratunkowym, kontrolerami biletów komunikacji miejskiej i oczywiście realizacja ochrony w dniu meczu nastręcza wielu problemów i wymaga długotrwałych przygotowań przed wydarzeniem. Oprócz procedur opracowanych na te okoliczności każdorazowo przygotowuje się plany działania przed każdą z rozgrywek z udziałem kibiców. Temat ten wywołał najwięcej emocji i pytań wśród uczestników konferencji, którzy nie dali komendantowi opuścić sali.

Organizatorzy konferencji przewidzieli wiele atrakcji (…), z których największą było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO, co stanowiło wspaniałe zakończenie spotkania i doświadczenie charakteru Śląska. Każda konferencja naukowa jest przecież nie tylko okazją do wysłuchania nowości z dziedziny logistyki, ale również do poznania ludzi zaangażowanych w zgłębianie naszej dziedziny i regionów, w których studiują.