Szukaj na stronie

LogowanieWizyta w zakładzie produkcyjym Husqvarna w Mielcu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan Aleksandrowicz   
piątek, 01 czerwca 2012 15:15

Dnia 18.05.2012 koło naukowe TILOG odwiedziło fabrykę Husqvarny w Mielcu. Wyprawa rozpoczęła się o 8.00 gdy studenci Transportu wyjechali w kierunku podkarpackiego miasta. Na miejsce dotarli dokładnie o godzinie 11.00 kiedy to rozpoczęło się spotkanie z działem logistyki mieleckiej fabryki.

Wydawało się, że wszystko będzie jak zawsze, czyli tuż po wysłuchaniu prezentacji dojdzie do zwiedzenia fabryki i na tym skończy się „wycieczka”. Okazało się jednak, że tym razem na członków, TILOG-u czekały nie tylko łakocie, ale także praktyczne warsztaty. Grupa studentów została podzielona na trzy zespoły, każdy po trzy osoby. Podczas warsztatów, każdy zespół dostał inne zadanie związane 
z działalnością zakładu produkcyjnego w Mielcu.

 

Pierwsza grupa musiała poradzić sobie z systemem przemieszczania się wózków widłowych po magazynie i strefie produkcji,
a co najważniejsze, wyeliminować o ile to było możliwe, wszelkie kolizje występujące na trasach pojazdów.

Druga grupa miała za zadanie rozplanować wykorzystanie punktu przyjmowania i segregacji odpadów. Studenci musieli rozplanować,
w którym miejscu powinny być składowane palety, gdzie powinny być zwożone kartony i folia , oraz jak szybko umożliwić pracownikom zapełnianie i oczyszczanie wyznaczonych miejsc.

Trzecia grupa musiała się zmierzyć z punktem zaopatrywania taśm produkcyjnych. Ich zadanie było
o tyle utrudnione, że obserwowali punkt w działający
w starym systemie pojemników na części, a musieli przygotować swój projekt pod względem nowych pojemników, które fabryka Husqvarny miała wprowadzić od nowego sezonu produkcyjnego.

Każda z grup miała czas na zaobserwowanie z bliska wszystkich procesów, które wiązały się  z ich projektami. Dodatkowo mogli zdobywać informacje od pracowników, oraz odnotowywać wszystko, co zauważyli.

Po upływie wyznaczonego czasu każda z grup musiała zaprezentować swoje projekty i odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie się pojawiły.  Następnie zespół logistyczny z zakładu produkcyjnego  Husqvarny udał się na naradę, aby wybrać grupę, która poruszyła najbardziej istotne kwestie, oraz której udało się wychwycić słabe strony obecnie stosowanych w fabryce rozwiązań.

Zwycięstwo odniosła grupa trzecia, ponieważ pokazała, że system wymiany pustych opakowań na pełne ma wiele wad i można by go było w łatwy sposób udoskonalić, ułatwiając pracę na tym stanowisku. Na zakończenie każda z grup otrzymała upominki. Warsztaty były przygotowane w sposób profesjonalny i umożliwiły studentom analizę rzeczywiście istniejącego problemu.

Po godzinie 15:00 członkowie, TILOG’u wybrali się w drogę powrotną do Krakowa, która ukazała przy okazji marną organizację świateł na drodze krajowej numer 4 w okolicy Tarnowa. Uśmiech

 

Jan Aleksandrowicz

Poprawiony: wtorek, 09 października 2012 13:31