IX Ogólnopolskie Forum Studentów Transportu i Logistyki „TransLogistics 2013” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Wojdyła
niedziela, 15 grudnia 2013 23:22

Na początku grudnia 5-7 br. pięcioro naszych  członków  miało  przyjemność uczestniczyć w IX Ogólnopolskim Forum Studentów Transportu i Logistyki „TransLogistics 2013”. Konferencja organizowana jest  przez KN LOGISTIC działające na Politechnice Wrocławskiej, której tematem przewodnim  był „Transport alternatywny i nowoczesna logistyka”.

Podczas pierwszego dnia mieliśmy okazję zgłębiać wiedzę na temat gospodarowania odpadami, czyli jak poszczególne firmy, miasta  radzą  sobie z tym problemem, dzięki wygłoszonym referatom. Również została poruszona  zmiana w przepisach prawnych  i kierunkach rozwoju sektora  gospodarki odpadami w Polsce. Szczególną  uwagę przykuły wystąpienia przedstawicieli firm tj.: Dachser, Trans, WPO Alba, EFL. Giełdę transportową Trans większość z nas miała już okazję poznać i uczestniczyć w organizowanych przez nich warsztatach.  Interesujące było  wystąpienie przedstawiciela firmy Dachser, który przedstawił optymalizację łańcucha dostaw. Stawia ona na niezawodność, bezpieczeństwo oraz przejrzystość.  Pierwszy dzień zakończył się burzliwą debatą o pracy w branży (logistyczno-spedycyjnej) prowadzoną przez przedstawiciela firmy Pracuj w logistyce.

Podczas drugiego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach Automotywacji prowadzonych przez pracowników firmy Faurecia. Warsztaty polegały na  grze  symulacyjnej , podczas której pod okiem specjalistów  zmierzyliśmy  się z zadaniami  praktycznymi. FES Game to nowoczesna filozofia zarządzania produkcją, na której  opiera się system stałego jej doskonalenia. Gra odzwierciedlała procesy, jakie przebiegają w przedsiębiorstwie branży motoryzacyjnej oraz pozwalała zobaczyć, jak wygląda codzienna praca w firmie. Warsztaty to nie jedyna atrakcja tego dnia, część z nas udała się na wycieczkę do WPO-Alba  (Zakład  Sortowania i  Przetwarzania Odpadów). W Polsce Grupa ALBA jest trzecim co do wielkości prywatnym przedsiębiorcą zajmującym się gospodarką odpadami.

W drugiej części dnia odbyły się również wystąpienia Kół Naukowych z całej Polski.  O „Logistyce rewersyjnej- analizie obiegu opakowań zwrotnych” opowiedzieli nasi przedstawiciele: Jan Aleksandrowicz i Konrad Chwastek. Tematyka drugiego dnia  skupiona była wokół transportu alternatywnego takiego jak: car-pooling, e-bus, ruch rowerowy.

Niestety czas spotkania został znacznie skrócony przez niekorzystne warunki pogodowe, przez co nie zdążyliśmy omówić wszystkich zaplanowanych na tę okazję tematów.

Poprawiony: poniedziałek, 16 grudnia 2013 15:27